degustacja#12

The GLENLIVET 15yo

Szkocja, Region Speyside

glen15

To moje drugie spotkanie z sir Glenlivetem. Wcześniejsze miało miejsce podczas mojej degustacji #4 lecz wtedy bliżej przyglądałem się wersji 12yo. Dla przypomnienia wrzucam link do tych popisów degustacyjnych http://mikeandmalts.blog.pl/2014/12/11/degustacja4/

Miałem więc możliwość skosztowania wersji piętnastoletniej, którą zostałem poczęstowany w celu opisania swoich doznań na blogu. Na miejsce próby udałem się samochodem, ponieważ 2h później musiałem załatwić jeszcze jedną pilną sprawę. Czy więc żałowałem tego świadomego wyboru że mogłem skupić się tylko na jednej skromnej szklaneczce ? Postaram się wyjaśnić poniżej.

Zanim woń tej szkockiej wypełniła moje przegrody nosowe, przedostając się do jamy ustnej by przygotować ją na alkoholowe doznania smakowe, zauważyłem ciekawą informację na etykiecie: French Oak – co oznacza że whisky ta leżakowała w beczkach z dębu francuskiego charakterystycznego raczej dla koniaków. Jasne jest przecież że whisky normalnie leżakują w beczkach amerykańskich po bourbonie czy sherry. No taki eksperyment proszę szanownego pana, fiu fiu! Tylko cholera po co?

Nos – o dziwo mało lotna, mniej wyraźny zapach niż w wersji 12yo. Wyczuwalna jest wanilia a po trzecim-czwartym wdechu przychodzi zapach dębu.

Smak – delikatna, lekko słodkawa z akcentem orzechowym. Ładnie i powoli w kubki wchodzi dąb.

Finisz – średniej długości, teraz wyraźnie czuć wpływ leżakowania, o którym pisałem wcześniej. Jest wyraźny dębowy z pieprzem na końcu.

W trzech zdaniach: Tak, cholernie żałuję że przyjechałem samochodem bo chętnie skonsumowałbym jeszcze dwie większe szklaneczki. Może nie jest to jakoś specjalnie wykwintna whisky ale jest na pewno ciekawa i warta spróbowania ze względu na charakterystyczne leżakowanie, które ma zdecydowany wpływ na jej smak.

Zawartość alkoholu 40%

Moja ocena 4,5/10

więcej o destylarni tutaj http://whiskydegustacja.blogspot.com/2015/05/destylarnie-glenlivet-speyside.html

Jedna myśl w temacie “degustacja#12

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s