Warto wiedzieć #1

—–> RODZAJE WHISKY:

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje whisky szkockiej – whisky słodową i whisky zbożową – oraz whisky mieszaną (blended), będącą mieszanką tych dwóch.

Poza informacją o nazwie własnej whisky/ destylarni, zawartości alkoholu, datą rozlania , długością dojrzewania w beczce w latach, no i oczywiście regionem- bo dla koneserów whisky jest on bardzo ważny , każdy z nich ma swój niepowtarzalny smak i aromat – na etykiecie mogą się pojawiać dodatkowe określenia:

Single Malt – whisky wyprodukowana tylko ze słodu jęczmiennego, w jednej destylarni – niekoniecznie z jednej destylacji.

Single Barrel/ Cask – to termin bardziej precyzyjny niż single malt – oznacza że whisky wyprodukowano ze słodu jęczmiennego, w jednej destylarni, z jednej destylacji i z konkretnej beczki. Najczęściej w takich przypadkach na etykiecie podawana jest informacja o dacie rozlania do butelek i nr beczki, z której whisky została rozlana. Zwyczajowo taka whisky ma większą od pozostałych zawartość alkoholu ok 45-50 %

Pure Malt lub Blended Malt – to whisky, która powstaje wyłącznie ze słodu jęczmiennego, ale z różnych gorzelni. Innymi słowy, jest to whisky mieszana, której wszystkimi składnikami są whisky słodowe.

Blended – to mieszanka różnych single maltów i whisky zbożowej, produkowanej głównie z żyta, pszenicy, kukurydzy i jęczmienia. Standardowo w whisky blended występuje 15- 40 % destylatu słodowego i od 2-6 % destylatu zbożowego. Prawne uregulowania stanowią, że w blended najmłodszy składnik musi mieć więcej niż 3 lata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s