degustacja#29 YAMAZAKI 12

YAMAZAKI 12yo

Japonia

yam

Zgodnie z Waszym życzeniem wkraczam na zupełnie dotąd dla mnie nie znane terytorium, ziemię destylarni Japońskich. Japończycy nie mają tak długiej tradycji w tworzeniu whisky jak Irlandczycy czy Szkoci, bowiem gorzelnia Suntory w pobliżu Osaki gdzie wytwarzana jest Yamazaki, powstała dopiero w 1923 roku. Nie od dziś powszechnie wiadomo, że jak już Japończycy się za coś wezmą, to doprowadzają to do perfekcji. Yamazaki 12yo była nagradzana w 2003 na The International Spirits Challenge, a także w 2009  roku na The San Francisco World Spirits Competition. Największy jednak sukces odnotowała wersja Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013, która w ubiegłym roku, ku zdziwieniu całej Szkocji, została ogłoszona zwycięzcą prestiżowego rankingu World Whisky Bible!

Nos – lotna, mocne owocowe uderzenie, akcenty kwiatowe, miodowe oraz ziołowe. 

Smak – nadal owocowa słodycz, świetnie wyważona i bogata. Taki alkoholowy syropek na letni wieczór. Można też wyczuć nuty wanilii i dębu

Finisz – długi, owocowy z nutami imbiru oraz delikatnej mięty.

W trzech zdaniach: Yamazaki może śmiało stawać do boju ze szkockimi gigantami. Jest ciekawa, bogata i bardzo dobrze wyważona. Nie jest mocna jednak ma swój niepowtarzalny charakter. Z przyjemnością sięgnę po kolejną pozycję z kraju kwitnącej wiśni.

Zawartość alkoholu 43% , cena ok 330zł

Moja Ocena 6/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s