degustacja#32

GLENFARCLAS  105

(Cask Strength)

Szkocja, Region Speyside

105

Z Glenfarclas’em spotkałem się do tej pory raz.  Był to dziesięcioletni przedstawiciel tej znanej i cenionej przez amatorów  wody życia destylarni leżącej na obrzeżach Ben Rinnes, gdzie produkuje się whisky od końca XVIII wieku.  Spotkanie to wspominam bardzo miło i wiedziałem że powrócę jeszcze do buteleczek produkowanych właśnie w tym miejscu. Buteleczek…? hmmm….. Wersja 105 sprzedawana jest zazwyczaj w pojemności 1 litra,  butelkowana jest w mocy beczki bez rozcieńczania wodą oraz nie jest filtrowana na zimno. Wiek nie jest określony na etykiecie.  Szkocka ta składa się z 10-letnich destylatów dojrzewających w beczkach po bourbonie,  finiszowanych w beczkach po sherry. Nazwa 105 odnosi się do angielskiej jednostki proof oznaczającej moc 60% . Coś czuje że będzie ogień! 🙂

Nos –  sherry, kawa, czekolada i dąb. Lotna

Smak – wytrawny, bardzo intensywny, pięknie się rozwija z każdą dodatkową kroplą wody. Ciemne suszone owoce, espresso, miód i orzechy. 

Finisz – bardzo rozgrzewa, jest długi, pieprzny i lekko dębowy

W trzech zdaniach: To było dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Pierwszy raz spotkałem się z taką mocą alkoholu, nie łatwo też było mi odkryć jej złożoność. Czułem się jakbym siedział w wykwintnej kawiarni zajadając torcik miodowo-orzechowy i  popijając go mocną kawą 🙂 Bardzo pozytywne ogólne wrażenie!

Zawartość alkoholu 60% , cena ok 200zł (1 litr)

Moja ocena5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s