degustacja#82 ARDBEG Uigeadail

ARDBEG Uigeadail

Szkocja, Islay

IMG_9365

No i kończy się powoli drugi dzień świąt. Święta zawsze mają to do siebie, że mijają błyskawicznie i po chwilach spędzonych w gronie najbliższych, nasze myśli zaczynają obierać kurs na nowy pracowity tydzień. Pozytywny akcent stanowi jednak świadomość, że za 4 dni znów mamy weekend – weekend, który spędzę na Poznań Whisky Show!

Wracając do dnia dzisiejszego, obchodziliśmy oczywiście lany poniedziałek. To taki dzień gdzie panele oraz ściany w naszych domach poddawane są poważnej próbie wilgoci, a na ulicach nie widać kobiet. W okół kościołów możemy zaobserwować wzmożony ruch, ale to bynajmniej nie z powodu zmartwychwstania Pana, a kilkunastu Panów uzbrojonych po zęby w amunicję wodną.

Ja zdecydowanie bardziej od wody, wolę polewać whisky – dziś polewam Arbeg Uigeadail. Nazwa tego trunku w naszym tłumaczeniu oznacza ciemne i tajemnicze miejsce, a także nawiązuje do jeziora, z którego destylarnia ta czerpie wodę do produkcji swoich rarytasów. Spotykam się tutaj z mocą beczki 54,2% ABV oraz z maturacją w baryłkach po bourbonie i sherry.

Nos – smoła, mokra gleba, torf, kora drzewna, morele, palony cukier, espresso

Smak – oleisty, torfowy, rodzynki, suszone morele, konfitura z wiśni i czarnego bzu, kakao. Oczy same zamykają się z rozkoszy…wow!

Finisz – długi, dymny, ze słodkim akcentem wiśni w czekoladzie oraz espresso

W trzech zdaniach – Co za wyśmienity balans! To zdecydowanie inny Arbeg niż te, które piłem wcześniej. Jest mniej medyczny niż podstawowa dziesiątka. Nuty słone zastąpione zostały większą słodyczą. Rozpłynąłem się zupełnie…!

Zawartość alkoholu 54,2% , cena ok 280 zł

Moja ocena 7,5/10

1. Tragiczna 2. Mierna 3. Słaba 4. Przeciętna 5. Dostateczna  

6. Dobra 7. Solidna 8. Bardzo dobra 9. Znakomita 10. Boska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s