Chieftain’s LINKWOOD 20yo
Szkocja, Speyside
Linkwood 20 to wersja leżakowana w bourbonowych beczkach typu hogshead. Ma naturalny kolor i nie była filtrowana na zimno. Butelkowana w kwietniu 2012 z mocą 50% ABV i wydana w ilości 283 sztuk. Dzisiejsza jest od Chieftain’s i pochodzi z beczki 10355.
Nos – delikatny i kwiatowy, miód, toffi, ananas…płasko i bez euforii. Trochę mi przypomina Glenlivet’a 12 . Spodziewałem się więcej po 20 latach w bourbonie.
Smak – choć oko podpowiada inaczej to jest jednak dość oleista, uderzająca na początku dużą i bardzo przyjemną słodyczą przecieru jabłkowego, wanilii, brązowego cukru, mirabelki. Fajnie kontrują tu cynamon, dąb i pieprz. Z wodą otwiera się bardziej. Da się wyczuć brzoskwinię i landrynki i alkohol przyjemnie zanika.
Finisz – długi i słodki, jabłko, mirabelka, dąb, pieprz
W trzech zdaniach: Dałem się oszukać. Po słabym bukiecie nie spodziewałem się niczego ciekawego. Fajny balans na języku odmienił wstępne złe wrażenie. Całość jednak oceniamy razem.
Zawartość alkoholu 50% , cena ok 500 zł
Moja ocena: 4,5/10