degustacja#169 LAGAVULIN 12yo (2016)

LAGAVULIN 12yo (2016)

Szkocja, Islay

Szał jarmarków ogarnął nas na dobre. Dałem się skusić i ja. Przeczuwając, że na straganach spotkam tylko grzane wino, gorącą czekoladę czy herbatę z prądem, postanowiłem zabrać na karuzelę jedną z moich dwunastoletnich córek.

Jest to już szesnaste wydanie limitowanej edycji dwunastoletniej Lagavulin 12 wchodzącej w skład Diageo Special Release. Edycja jest wyjątkowa gdyż została wydana na 200 rocznicę powstania destylarni. Destylaty, z których skomponowana została ta whisky spędziły przynajmniej dwanaście lat w baryłkach z amerykańskiego dębu a butelkowanie z mocą beczki na poziomie 57,7% ABV może tylko zachęcać do spożycia. Nie ma tu mowy o filtracji na zimno czy barwieniu karmelem.

Nos– dymny i torfowy, ziemny i morski. Są cytrusy, dąb, podkłady kolejowe, grillowane mięso. Jest także słodycz w postaci syropu klonowego oraz palonego cukru. W tle przewijają się akcenty mięty.

Smak – dymny i torfowy, tanina, palone drewno, solony karmel, słodka pomarańcz, pieprz oraz imbir. Jest dość ciężka i wytrawna. Jest znacznie mniej słodyczy niż w klasycznej edycji.

Finisz – długi, rozgrzewający, pieprzny i lekko ziołowy

W trzech zdaniach: Mam mieszane uczucia gdyż z jednej strony mogę powiedzieć, że jest to whisky kompletna, zaś z drugiej strony czuję lekki niedosyt. Miejscami na języku brakowało mi „rozwinięcia” , jakby była minimalnie nierówna. Ocena 5,75 byłaby chyba najbardziej adekwatna ale „na zachętę” zaokrąglam w górę. Tak czy siak w tej cenie jest to opcja godna do polecenia.

Zawartość alkoholu 57,7% , cena ok 370zł

Moja ocena 6/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s