degustacja#193 TOMINTOUL 16

TOMINTOUL 16

Szkocja, Speyside

 

Pomimo tego, iż jestem heteroseksualny to już jakiś czas temu zdałem sobie sprawę z tego, że są tacy mężczyźni których spotykam i od razu wiem, że są w stanie mnie zadowolić…. Ci mężczyźni to barmani 😉

Jako że należę do osób, które lubują się w zadowalaniu dramem dobrego malta, dziś podejmuję takową próbę z Tomintoul 16.

Tomintoul 16 została skomponowana z destylatów leżakujących minimum 16 lat w beczkach po bourbonie. Przedstawiany dziś trunek był filtrowany na zimno a do poprawy jego koloru użyto karmelu.

Nos – słodki i owocowy, jabłko, jagody, brzoskwinie, karmel, migdały, dąb, landrynki wieloowocowe, wanilia

Smak – Jest dużo dębu, zupełnie jakby była to znacznie młodsza whisky. Na szczęście jest też dużo słodkich akcentów i całość jakoś się równoważy. Momentami jest landrynkowo, nadal czuć jagodę, ciasto drożdżowe, toffi, brzoskwinie, lekkie cytrusy i trochę pieprzu.

Finisz – średniej długości, dębowo-słodowy z akcentem pieprzu.

W trzech zdaniach: Łagodna i bardzo pijalna whisky. Dużym zaskoczeniem jest tu duży poziom goryczki występujący na samym początku, jednak ta duża ilość słodyczy niczym z beczki po porto jakoś rekompensuje to niedociągnięcie. Generalnie w zestawieniu z innymi OB w wieku 16 lat nie wypadłaby dobrze ale biorąc pod uwagę jej niską cenę można pokusić się o jej zakup zamiast podstawki innej destylarni ze Speyside.

Zawartość alkoholu 40% , cena ok 200zł

Moja ocena 3,5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s