LONGROW 10 100 Proof
Szkocja, Campbeltown
Są dwa sposoby na radzenie sobie z uzależnieniem chęci próbowania wszystkiego ze swojej ulubionej destylarni: pierwszy nie działa, a drugi nie istnieje…!
Dziś odkrywam kolejną pozycję od Longrow. Jest to edycja dziesięcioletnia butelkowana z mocą 100 proof i leżakowana wyłącznie w beczkach po bourbonie.
Longrow 10 100 proof to whisky, która produkowana była w latach 2006-2011. Zawiera w sobie destylaty starzone przez 10 lat w beczce po bourbonie. Użyty tutaj słód zawiera związki fenolu na poziomie ponad 50 ppm. Trunek ma naturalny kolor i nie był filtrowany na zimno. Butelkowanie nastąpiło zgodnie z brytyjską jednostką określającą moc alkoholu przy 100 proof czyli 57% ABV.
Nos – morski i mineralny, torfowy, zielony banan, nektarynka, mirabelka, pieprz, babka piaskowa
Smak – morski i tropikalny, ciasto francuskie, z cukrem i budyniem, brzoskwinia, melon, papaja, palone drzewo, torf, pomarańcz
Finisz – średnio-długi, morski i tropikalny z mocnym akcentem papai i torfem
W trzech zdaniach: Za każdym razem kiedy opisuję kolejną butelkę od Longrow utrwalam się w przekonaniu, że są to whisky robione specjalnie pod moje kubki smakowe. Spodziewałem się tutaj spotęgowanych morskich akcentów, dużej ilości torfu (jednak 50 ppm to już naprawdę sporo) a zostałem potraktowany potężną dawką tropików, które w asyście morskiej bryzy zrobiły tu kawał dobrej roboty. Przy odrobinie wody whisky pięknie się otwiera. Spróbujcie koniecznie jak będziecie tylko mieli okazję.
Zawartość alkoholu 57% , cena ok 500zł
Moja ocena 6/10