degustacja#304 Przegląd The Single Cask

Dziecko Bena Curtisa The Single Cask narodziło się w 2010 roku w Singapurze. Od tego czasu bottler ten wydaje nie tylko szkockie malty ale również amerykańskie bourbony i whisky irlandzkie. Zawsze spotykamy się tu z naturalną mocą beczki oraz brakiem filtracji na zimno. Do tej pory produkty TSC były mi zupełnie obce więc kilka z nich postanowiłem poznać bliżej podczas degustacji online. Sprawdźcie jak wyszło.

LINKWOOD 2011 TSCL

Szkocja, Speyside

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/163560/linkwood-2011-tscl

Dużo zielonego jabłka , świeże drożdże, cytrusy, dąb, kruszonka, kajmak i płatni owsiane. Młody destylat jest wyraźny, whisky nie do końca ułożona, świeża. Nie ma tu głębi, nie ma polotu. Whisky do zapomnienia.

Moja ocena 3,5/10 – 81/100

DAILUAINE 2007 TSCL

Szkocja, Speyside

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/153201/dailuaine-2007-tscl

Bakaliowa whisky? W kontekście zbliżających się świąt może spełnić swoje zdanie i idealnie wpasować się na stół.

Są tu wyraźne orzechy, migdały, figi i rodzynki. Pojawiają się również nuty trawiaste, a także sporo karmelu kontrowanego skórką pomarańczy. Niestety tak jak w przypadku Linkwood’a jest nieco alkoholowo ale Dailuaine jest trochę lepiej ułożona.

Moja ocena 4/10 – 83/100

TOMINTOUL 1995 TSCL

Szkocja, Speyside


https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/99100/tomintoul-1995-tscl

Tropiki w akcji? Do żaru daleko jednak po słabym wstępie można się już miejscami zatrzymać i podumać. Mamy tu wanilię, brzoskwinie, creme brulee, zielone jabłka, papaję, mleko kokosowe i limonkę. Do tej pory najbardziej ułożona i dojrzała whisky ale nie ma co się dziwić bo okres maturacji musiał odbić swoje piętno. Pytanie tylko czy po 22 latach nie powinniśmy oczekiwać więcej ?

Moja ocena 5/10 – 85/100

STRATHCLYDE 1993 TSCL

Szkocja, Lowland

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/162177/strathclyde-1993-tscl

Jedyna whisky zbożowa w zestawieniu. Ta tutaj leżakowana przez 26 lat w beczce po bourbonie. Kawał czasu jednak wiemy bardzo dobrze, że w przypadku whisky zbożowych okres ten może nie wystarczyć by zadowolić wybrednego konsumenta.

Jest tu dużo kawy zbożowej, trawy cytrynowej, miodu oraz kwiatów. Gryzący alkohol, zmywacz do paznokci, dębina i cierpki destylat. Kolejny przykład na to, że grain poniżej 40 lat nie zrobi dobrze.

Moja ocena 4/10 – 83/100

GLENTAUCHERS 1996 TSCL

Szkocja, Speyside

www.whiskybase.com/whiskies/whisky/130304/glentauchers-1996-tscl

Wiśnia, czereśnie, skórka świeżo wypieczonego chleba, marcepan, orzechy, poźniej przechodzi w tropiki z dominacją papaji.

Bardzo fajna kombinacja beczek po bourbonie i sherry. Whisky jest dobrze ułożona i wielowarstwowa. Słodziak godny polecenia! No w końcu 🙂

Moja ocena 6/10 – 88/100

CAOL ILA 2013 TSCL

Szkocja, Islay

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/163558/caol-ila-2013-tscl

Na koniec najmłodsza w stawce bo zaledwie 6-cio letnia i jedyna przedstawicielka Islay.

Zaskakująco dużo cytrusów na starcie, tarta cytrynowa, dawka popiołu i tytoniu. Jest również opalane drewno, wanilia, brzoskwinie i pieprz. Taki młokos dał mi tyle pozytywnych bodźców? Tak to możliwe i jest to dla mnie top młodych CI jakich dane mi było do tej pory spróbować. Biorąc pod uwagę ogromną popularność tej destylarni wśród niezależnych bottlerów musicie traktować to jako duży komplement i polecenie zarazem.

Moja ocena 6/10 – 88/100

W trzech zdaniach: Przegląd The Single Cask uważam jako udany. Choć pierwsze pozycje pozostawiały wiele do życzenia to ostatnie dwie pozycje zamknęły line-up dużym zadowoleniem. Od podstaw do spełnienia. Bardzo nierówno ale warto obserwować co będzie się działo dalej. Zostawiam pinezkę i śledzę. Dzięki za miłą atmosferę i interakcję godną degustacji online. Obyśmy szybko mogli spotkać się live.

#mike

Zdjęcia dzięki uprzejmości i za zgodą The Single Cask PL

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s